Pilates – mis see on?

Mood ilusa ja hoolitsetud keha järele on tänapäeval saavutanud maksimaalsed ulatused. Selleks, et teha tänapäeval karjääri, tuleb olla intellektuaalne ja moraalselt tugev, lisaks näha välja väärikas ja hoolitsetud. Muidugi võib igaüks ise valida teekonna ilu ja tervisliku eluviisi suunas, kuid on tõestatud, et  edukas on kompleksne lähenemine ja seda kasutab mitme viimase aastakümne vältel suur hulk inimesi. Selline on ka pilatese kompleks, mida käesolev artikkel käsitleb. 

On raskesti usutav, kuid tänapäeval populaarse pilatesega on tegelikult tegeletud juba enam kui sajand. Harjutuste kompleksid töötas Saksamaal 19. sajandil välja Joseph Pilates. Pisikeses hubases Düsseldorfi lähistel asuvas linnakeses sündis loid ja hädine poisike. Eriti noores eas põdes ta reumaatilist palavikku ja astmat ning töötas enda jaoks välja tervendava füüsilis-hingamis harjutuste kompleksi, tänu millele ületas kõik oma haigused. 14 aastaselt omas Joseph Pilates tugevat, trimmitud, tõbedest vabastatud keha. 1920ndatel aastatel kolis Pilates Ameerikasse, kus ootasid teda paljud mõttekaaslased, kes soovisid teha harjutusi tema süsteemi kohaselt, töötada oma keha kallal ning terveneda. Nii, alustades oma teekonda Ameerikast, sai pilates maailmatuntuks, mistõttu on tänapäeval kombeks pidada pilatese sünnimaaks just USAd. Meil Eestis sai pilates populaarseks viimase kümnendi jooksul, kui sellega hakkasid aktiivselt tegelema arstid, füsioterapeudid, tantsijad ja estraadi inimesed. Suund on hea ka selle poolest, et soodustab ilusa terve keha vormimist suuremate rahaliste kulude ja suurte füüsiliste jõupingutusteta.

Pilatese kompleksid erinevad teiste füüsiliste koormuste liikidest selle poolest, et pilateses tehakse iga liigutus tingimata aeglaselt ja sujuvalt, mis omakorda vähendab traumade riski harjutuste sooritamisel. Põhiline pilateses on tunnetada ja „mõista” oma keha, eraldi igat lihast ja osist. Pilatese aluseks on harjutused, mis võimaldavad arendada liigeste paindlikkust ja liikuvust, tugevdavad kõiki kõhulihaseid, mida Joseph Pilates isiklikult nimetas „vastupidavuse karkassiks”. Kompleksi üheks lahutamatuks osaks on kogu harjutuste vältel õige hingamine: ühtlane, piisavalt aeglane ja kohandudes liigutustega. Sellekohaselt sarnaneb pilates mõningal määral joogaga. Selline sujuva hingamise ja rütmilise liikumise sümbioos võimaldab treenijal töötada sügavalt läbi kõik lihased ning neid lihasmassi kasvatamata tugevdada. Nii kodus kui võimlemissaalis pilatesega tegelemisel võib märgata, et organism terveneb, keha näitajad paranevad ja vabanetakse haigustest.