Pilatese põhireeglid

Selleks, et pilatest praktiseerida, on oluline omandada pilatese põhitõed. Soovituslik on alguses 2-3 treeningut läbida koos õpetajaga, hiljem saad pilatese harjutusi praktiseerida iseseivalt ka kodus. Loe alustamise kohta lähemalt siit (link alustamisele).

Pilateses on kesksel kohal õige hingamine: hingata tuleb terve rindkerega, avades seda sissehingamisel maksimaalselt ja lükates väljahingamisel aktiivselt õhku välja kopsude alumisest osast, surudes rindkere maksimaalselt kokku. Hingamisel ei tohi unustada kõhulihaseid – need peavad olema alati kaasatud.

Väga tähtis on valida õige lähteasend. Harjutuste sooritamise alustamisega ei tasu kiirustada. Parem on lähteasendit mitu korda kontrollida, sest vale algasend võib organismile tekitada suurt kahju.

Oluline on jälgida ka rühti – õlad peavad harjutuste ajal olema vabad ja lõdvestunud, vastasel juhul ei saa rindkere täies ulatuses maksimaalseks sissehingamiseks avaneda.

Liigutuste püsti või neljakäpukil sooritamisel tuleb jälgida, et selgroog ei oleks lükatud liiga taha või vastupidi, lõug surutud kaelale liiga lähedale. Harjutuste sooritamisel tuleb selgroogu nii-öelda venitada ja sirutada, tekitades selgroolülide vahele vahemaa. Selle arvelt suureneb selgroo sirutus, muutes keha elastsemaks ja paremini painduvaks.

Kui tihti treenida?

Pilatese looja Joseph Pilates on soovitanud pilatesega tegeleda 5 kuni 7 korda nädalas. Selline treeninggraafik sobib neile, kes on pilatese truud järgijad. Pilatesega alustajatel on soovituslik pilatese harjutusi teha 3 kuni 4 korda nädalas – et organism suhtuks treeningutesse stressivabalt ja harjuks koormuse tõstmisega järk-järgult.

Kõige optimaalsemaks treeningu pikkuseks loetakse 40 kuni 50 minutit. Pilates nõuab harjutustele keskendumist algusest lõpuni ja ei võimalda tunnis niisama istumist ega lamamist. Kui 40-50 minutit tundub sulle liiga palju, siis treeni esialgu lühemalt, kuid soorita harjutused selgelt, järjepidevalt ja pausideta.

Pilates kodustes tingimustes 

Pilatest saab edukalt praktiseerida ka kodus. Kõige lihtsam on kodustes tingimustes pilatesega tegeleda algajatel, kes on omandanud pilatese algvõtted ja kes keskenduvad pilatese alusharjutustele. Need, kes plaanivad pilatesega jätkata tõsisemalt, peavad endale kodus pilatese praktiseerimiseks soetama pilatese seadmed: seljatoeta tool, reformer, rull, seinamoodul, pall jm. Samas on seadmetel pilatest kindlasti mugavam praktiseerida spetsiaalses stuudios – näiteks meie stuudios (link kontaktile) on kõik vajalikud vahendid selleks olemas.

Kindlasti ei tohi unustada, et pilatese harjutusi tuleb sooritada matil ja paljajalu. Heale ja õigele treeningule häälestamisel aitab kaasa aeglane, vaikne ja rahustav muusika.

Soovin kõigile viljakaid pilatese treeninguid ja palju edu!

Katja Loide