Filosoofia
Pilatese filosoofia põhineb märksõnadel nagu kehajoondus (üldine kehaasend, samuti asend harjutuste tegemise ajal), lihaste tasakaal ning tugevus ja elastsus kõigis kehapiirkondades. Erinevalt teistest treeningstiilidest sooritatakse pilateses iga liigutust aeglaselt ja sujuvalt. Seetõttu sobib pilates hästi ka traumadest taastumiseks ja aitab neid ennetada harjutuste käigus.
Pilatese koolkonna rajaja Joseph Pilates on öelnud: Pilates ei ole järjekordne igavate harjutuste kompleks. See on loodud selleks, et muuta elu suurepäraseks naudinguks.
Pilatese peamisteks eesmärkideks on
- parandada rühti, kehahoiakut ja lülisamba liikuvust
- tugevdada süvalihaseid
- tunnetada paremini oma keha ja selle erinevaid osasid
Pilateses eristatakse kahte koolkonda – autentne ehk klassikaline pilates ja kaasaegne ehk moodne pilates. Klassikaline pilates lähtub võimalikult täpselt Joseph Pilatese algupärasest harjutuste süsteemist – harjutuste kava järgib kindlaid põhimõtteid ja seda saab läbi viia ainult kutseline treener. Moodne pilates seevastu järgib klassikalise pilatese põhimõtteid vaid osaliselt, miksides seda sageli teiste treeningstiilidega.
Kui soovid on oma tervise eest hoolitseda maksimaalsel moel, siis tasub kindlasti valida klassikaline pilates – just see algupärane, mida Joseph Pilates ka iseenda terviseprobleemide leevendamiseks kasutas.
Pilates – originaalnimetusega kontroloogia – on tervise- ja ravivõimlemine.
Pilateses on tähtsal kohal hingamine ja hingamise suunamine. Hingata tuleb ühtlaselt, aeglaselt ja kooskõlas liikumisega, sarnaselt joogaga. Hingamise ja rütmilise liikumise koosmõju võimaldab sügavalt läbi töötada kõik lihased ja neid tugevdada, lihasmassi otseselt kasvatamata.
Peaaegu kõik pilatese harjutused sisaldavad puusa- ja seljapainutamist/sirutamist. Tähtis on lihaseid pikendada, mitte niivõrd venitada. Samuti on tähtis meelte ja lihaste kontrollimine ning liigutuste stabiilsuse saavutamine.
Regulaarne pilatese praktiseerimine tõstab sinu teadlikkust oma kehast ja aitab sul saavutada suuremat vaimset ja kehalist tasakaalu. Pilatesega tegeledes võid juba mõne aja pärast märgata, et organism terveneb, kehanäitajad paranevad ja haigused taanduvad.
Pilates – kas ainult naistele?
J. Pilates pidas keha „jõukeskmeks“ kõhulihaseid, tuharaid ja puusi. Just seetõttu on pilatese treening eriti populaarne naiste seas. Pilates sobib nii õunafiguuriga, ristküliku-figuuriga kui pirnifiguuriga naistele, sest aitab efektiivselt põletada istuva eluviisi tagajärjel tekkinud üleliigset rasvakihti.
Alates 40. eluaastast on pilates naistele lausa soovituslik. See aitab ennetada probleeme luustikus, hoolitseda lülisamba eest, säilitada lihaste paindlikkust ja head tervist, tõstes keha üldtoonust ja hoides emotsionaalset tasakaalu. Lisaks tugevdab pilates vaagnapõhjalihaseid ehk kokkuvõttes aitab igakülgselt hoiduda vananemise eest.
Sageli arvatakse, et pilates on mõeldud vaid naistele. Tegelikult ei ole see aga sugugi nii!
Sageli panevad mehed treenimisel rohkem rõhku jõutreeningule, raskele füüsilisele koormusele, trenažööridele ja jooksmisele, unustades, et treenida tuleb kõigi lihaste ja liigeste liikumist. Pilatese harjutused parandavad vereringlust lihastes ja soodustavad kiiret taastumist suurest jõutreeningu koormusest. Venituse tähtsust ja lihaste elastsust ei tohi alahinnata, sest ebaühtlane koormuse jaotumine soodustab ristluu- ja seljavalusid. Pilateses käsitletakse keha ühtse tervikuna, taastades kõiki lihaseid.
Tänapäeva lastel esineb sageli probleeme rühiga – küürus selg, nõgus rindkere ja kiire väsimine – kõik need sümptomid on osake ühest tervikust. Istuv eluviis saab alguse juba lapseeast. Pilatese abil on võimalik lapsi õpetada teadlikult liikuma, rühti parandama ning painduvust ja vastupidavust arendama.
Kellele sobib pilatese treening?
Pilatese treening sobib kõigile, kellel on probleeme lülisamba ja liigestega ning kes soovivad oma keha tervist ja sooritusvõimet parandada. Pilates sobib suurepäraselt ka taastusravi toetavaks treeninguks, sest ei koorma keha, vaid vastupidi tugevdab seda. Samuti on pilates sobiv rasedusaegseks ja rasedusjärgseks treeninguks.
Edasijõudmise saladus peitub alustamises!
Pilates on sulle näidustatud kui sul
- esinevad püsivad seljavalud
- sul on diagnoositud osteoporoos või osteoartriit
- liigud põhimõtteliselt vähe
- pead tööl palju istuma
- tahad tugevdada oma kerelihaseid
- sul on vigastus, millest soovid kiiremini taastuda
- tahad langetada kaalu
- soovid säilitada tasakaalustatud ja head vormi raseduse ajal
- soovite kiirelt taastuda pärast sünnitust.
Pilates ei ole soovitatav, kui sul on mõni raskekujuline haigus, näiteks skolioos või kolmanda astme lampjalgsus, samuti vaimsete terviseprobleemide korral.
Pilateses on oluline tunnetada ja „mõista” oma keha, eraldi igat lihast ja selle osist.